Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

dil ve anlatım ödevi

2 posters
YazarMesaj
serkan
wepMasTeR
wepMasTeR
serkan

Erkek Mesaj Sayısı : 44

dil ve anlatım ödevi Empty
MesajKonu: dil ve anlatım ödevi   dil ve anlatım ödevi I_icon_minitimeÇarş. Kas. 05, 2008 11:12 am

3 Kasım 1839'da okunan Tanzimat Fermanı, Türk tarihinde demokratikleşmenin somut ilk adımıdır. Aslen II. Mahmut döneminde planlanmasına rağmen, II. Mahmut'un ölümünün ardından oğlu Abdülmecit döneminde dışişleri bakanı Mustafa Reşit Paşa tarafından okunmuştur. (Gülhane Parkı'nda okunması nedeniyle) Gülhane Hatt-ı Hümayunu veya Tanzimat-ı Hayriye de denir.
Tanzimat Fermanının İlan Nedenleri
 Mısır Valisi Memet Ali Paşa meselesinde Avrupa'nın desteğini almak
 Avrupa'nın Osmanlı iç işlerine karışmasını önlemek
 Fransız İhtilalinin milliyetçilik etkisini azaltmak
 Gayri Müslümleri devlete bağlamak
Bu fermanla devlet kendisini yenilemesi gerektiğini söylemiştir. Fermanda yer alan başlıca konular:
 Tüm vatandaşların can, mal ve namus güvenliğinin sağlanması,
 Yargılamada açıklık, hiç kimse yargılanmadan idam edilemiyecek(hukuk devleti özelliğini yansıtır)
 Vergide adalet,
 Erkeklere dört yıl mecburi askerlik,
 Rüşvetin ortadan kaldırılması olmuştur.
 Herkesin mal ve mülküne sahip olması, bunu miras olarak bırakabilmesi(Özel mülkiyet güvence altına alındı. Müsadere kaldırıldı)
Bu ferman sayesinde padişahların yetkileri meclislere ya da kişilere devredilmiştir. Buradaki amaç, iktidarı saraydan alıp bürokrasiye vermek ve devlet yönetiminde merkezileşmeyi sağlamaktı. Fermanda verilen bütün sözlerin tamamen yerine getirilememesine rağmen bu çabalar, çağdaşlaşmaya ve cumhuriyet fikrine önayak olmuştur.
Tanzimat Fermanı'nın okunmasından I. Meşrutiyet'in ilanına kadar geçen dönem, Osmanlı tarihinde Tanzimat Dönemi olarak anılır.
ORHAN

ORHAN

Erkek Mesaj Sayısı : 10

dil ve anlatım ödevi Empty
MesajKonu: Geri: dil ve anlatım ödevi   dil ve anlatım ödevi I_icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 12:28 am

PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER KUZEN
http://www.tanobam.com/form

dil ve anlatım ödevi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-